Adršpach a okolí - Tipy na výlet

Adršpašsko – Teplické skály

Adršpašsko – Teplické skály Projížďky lodí

Adršpašsko-teplické skály se zavděčí nejen pěším turistům, horolezcům a nenapravitelným romantikům. Na své si přijdou i milovníci vodních sportů! V zatopeném Lomu bývalé pískovny je možnost vypůjčit si loďku a prohlédnout si všechnu tu krásu z vodní hladiny, jež se v příznivém světle promění v úchvatné zrcadlo. A pokud se při projížďce po hladině nechcete namáhat, nechejte se povozit na pramici, křižující azurové vody romantického Jezírka v samém srdci Adršpašských skal, kousek nad skalním vodopádem. Cesta k němu je sice svízelná, avšak nezapomenutelný zážitek, který vám nahoře uchystá Příroda spolu se sympatickým převozníkem, stojí za to!

Magické skály

Jako byste se ocitli ve zkamenělém městě! V Adršpašských skalách se projdete po Sloním a Malém náměstí, uvidíte Gotickou branku i Čertův most a Prašnou branou se vydáte ke Skalnímu hradu. Toto město však není ledajaké a každou chvíli narazíte na výtvor matičky Přírody. Za Strážcem skal se tyčí Orlí hnízdo (mimochodem, v Teplických skalách má hnízdiště zase sokol stěhovavý), zpoza rohu na vás vykoukne Lvice, Želva, Slon a Sova. Projdete se Myší dírou i Vlčí roklí a nakonec se nestačíte divit, jak je to tu všechno pohádkově krásné! Především Krakonoš zdejší kraj hodně poznamenal. Najdete zde jeho Lenošku, Ložnici a Piáno.

Chrámová stěna Homole cukru

Nicméně nad názvy některých skalních útvarů zůstává rozum stát. Nejznámější jsou Milenci, vypínající se vysoko nad zelenavé koruny buků a tmavé špičky smrků i borovic. Toto sousoší přírody je obecně považováno za nekrásnější široko daleko. A přece mu mnohá bizardní skaliska v okolí mohou co do úchvatnosti směle konkurovat. Prohlédněte si třeba Džbán s uchem ve tvaru Delfína, zasněte se nad útlou Milenkou, rozněžněte u Dvojčat v peřince či vyznejte lásku před Mileneckou horou.

Starosta a starostová Koberec

Většina skalisek byla pojmenována v 18. století, kdy se do Adršpašsko-teplických skal začali vydávat turisti ve velkém. Už tenkrát se v legendární Skalní ozvěně hrálo pro potěchu návštěvníků na lesní rohy. Také se tu střílelo z moždíře – a pak se počítaly zvuky ozvěny, až se došlo k číslu sedm. Ozvěny si můžete užít i na teplické příhodně pojmenované Ozvěně, kde se zvuk odráží od protilehlého Lysého vrchu. Každopádně, ať už bylo v Adršpašsko-teplických skalách pojmenováno cokoli a jakkoli, pořád tu spousta zajímavých bezejmenných skal zbývá. Inspirujte se naší virtuální prohlídkou a najděte pro ně vlastní, originální jména!

Tajemné hrady

Pískovcové skály, prorostlé kapradinami a mechorosty a při svých úpatích zastíněné vzrostlými stromy, se zdají být tajemné samy o sobě. Avšak trojice dávno rozbořených, středověkých sídel jim na mystické atmosféře jen přidává. Hrady Adršpach, Střemen a Skály se nacházejí co by kamenem dohodil od opěvovaných a vzletně nazývaných skalních útvarů a zaslouží si nemenší pozornost. Tím spíš, že jsou všechny volně přístupné. Nejzáhadnější je patrně hrad Střemen, který byl ze značné části vybudován uvnitř skal. Na vrcholu kamenných věží zde kdysi stávala jediná roubená budova, o jejíž existenci dnes svědčí jen zachovalé draže ve skále. Zadíváme-li se do historie hradu, objevíme mnoho záhad – neví se, kdy vznikl, kdo ho založil, ani jací byli jeho majitelé až do věku Karla IV., který se o Střemeni zmiňuje ve vlastním životopise. Neméně tajemný je také zánik stavby. Spekuluje se, že padla pod nájezdy Slezanů, kteří roku 1447 zpustošili nedaleký Adršpach – jenže, kdoví, zda v té době ještě Střemen stál. Každopádně dnes je z vrcholu jeho věží krásný rozhled do kraje; když bude pěkné počasí, uvidíte kromě Teplického skalního města i Sněžku.

Ostaš - přírodní rezervace

Ostaš - přírodní rezervace

Stolová hora Ostaš se nachází přibližně 3 km severozápadně od Police nad Metují, v chráněné krajinné oblasti Broumovsko v sousedství Teplických skal a Adršpašských skal. Vrcholová lesnatá část Ostaše (700 m.n.n) je přírodní rezervací. Okružní turistická stezka vede skalním městem Horní labyrint (Bludiště) a pokračuje kolem atraktivních skalních útvarů k vyhlídkám, ze kterých lze pozorovat Krkonoše, Adršpašsko-Teplické skály, Javoří hory a Broumovské stěny. Jedná se o turisticky velmi přitažlivou lokalitu. Na úpatí Ostaše se nachází parkoviště, ze kterého se můžete vydat po turistické značce na okruh dlouhý přibližně 4 km. Nad parkovištěm směrem na Ostaš se nachází malá restaurace, kde se můžete i dobře naobědvat.

ZOO a safari – Dvůr Králové nad Labem

ZOO a safari – Dvůr Králové nad Labem

Uvidíte největší kolekci afrických zvířat v Evropě, projedete se patrovým vyhlídkovým autobusem po pravém Africkém safari mezi stády antilop, zeber a pakoní. Pokud Vás role běžného návštěvníka neuspokojí je pro Vás připravena řada zážitkových programů, díky nimž poznáte tajemství světa zvířat a jejich života v ZOO.

Babiččino údolí – Ratibořice

Babiččino údolí

Mezi Českou Skalicí a Ratibořicemi se rozkládá Babiččino údolí, národní přírodní památka nesoucí jméno po babičce Boženy Němcové. Mezi nejzajímavější objekty údolí patří ratibořický zámen s parkem, Staré Bělidlo, Viktorčin splav, mlýn, mandl, panská hospoda, lovecký pavilon a sousoší Babička s dětmi. Údolím prochází naučná stezka dlouhá přes 7 km s 18 informačními tabulemi a 7 zastaveními, která začíná u Barunčiny školy v České Skalici a končí u Rýzmburského altánu. Cyklisté mohou využít cyklotrasy Okruh Boženy Němcové.

Pevnost Dobrošov

Pevnost Dobrošov

Rozestavěná dělostřelecká tvrz, součást Čs. pohraničního opevnění z let 1935-1938, s prohlídkou rozsáhlého podzemí. Tvrz měla palbou krýt náchodské údolí. V kritických záříjových dnech roku 1938 se již začalo bednit a betonovat podzemí, vybetonovány byly 3 z plánovaných 6 srubů tvrze, jsou to 2 objekty pěchotní a jeden dělostřelecký (jediný v ČR přístupný zevnitř). V okolí pevnosti naučná stezka věnovaná pevnostní problematice druhé poloviny 30. let. Její součástí je mimo jiné i pěchotní srub N-S 82 Březinka. V sále provozního areálu je v sezoně umístěna stálá výstava Čs. armáda první republiky v miniaturách modeláře a sběratele Lubora Šušlíka. Součástí prohlídky je o státních svátcích i pěchotní srub N-S 73 Jeřáb.