Jizerské hory a okolí - Zimní aktivity

Ještěd

Ještěd

Známé středisko zimních sportů Ještěd je nejrychleji dostupné lyžování z Prahy. Sportovní středisko disponuje 7 vleky a dvousedačkovou lanovkou na Černý vrch s přepravní kapacitou 3960 os./hod., k dispozici je 11 sjezdovek různých obtížností o celkové délce 8,7 km. Na vrchol Ještědu můžete vyjet i kabinovou lanovkou. Dosažitelnost z Liberce Libereckou MHD. Areál je z 80% zasněžován. Sjezdové tratě jsou vhodné pro rodiny s dětmi, ale také pro velmi zkušené a náročné lyžaře. Areál je známý skokanskými můstky, kde se konají závody světových i kontinentálních pohárů ve skoku. Středisko zimních sportů je nositelem čtyř hvězdiček a je významným sportovním střediskem ČR.

Bedřichov

Bedřichov

Bedřichov je komfortní rodinný skiareál s přehlednými a rovnými sjezdovkami. Plocha svahu je stoprocentně zasněžována, pravidelně učesávána rolbami a nejdelší tratě jsou od čtyř do devíti večer osvětleny. Půlkilometrový svah s převýšením sto metrů je ideální pro rekreační sjezdové lyžování. Příznivé podmínky areálu využívá i lyžařská škola. Bedřichov je vyhledávaným střediskem i díky možností kombinace sjezdového lyžování s výlety na běžkách. Prochází tu Jizerské magistrála a pravidelně odsud startuje legendární závod Jizerská 50. V areálu je osm vleků a lyžuje se většinou bez front a čekání. Ceny jsou odstupňovány podle doby lyžování, takže nikdy neplatíte víc než je třeba. Hned u vleků je řada občerstvení a restaurací, včetně pizzerie. Parkování na dvou parkovištích přímo pod sjezdovkami je zdarma.

Severák

Severák

Severák je útulné lyžařské středisko s deseti sjezdovkami různých obtížností. Je ideální pro rodiny s dětmi, rekreační lyžaře a začátečníky, kteří se sem sjíždí z celé republiky. Působí tu tři lyžařské školy včetně profesionální školy snowboardingu, která využívá snowpark s řadou skokánků a překážek. Vzrůstající sklon svahu je pro výuku ideální. Můžete začít na kratších sjezdovkách o délce tři sta metrů a postupně přejít na prudší a delší svahy a skončit na nejdelší sjezdovce s terénními zlomy a skokánkem na můstku. Kurzů se účastní lyžaři všech věkových kategorií. Tréninkové sjezdovky dokonce obsluhují i pomalejší vleky a netřeba se bát zběsilých pomových vleků, z kterých mají začátečníci oprávněnou hrůzu. Tratě jsou pravidelně upravované a zasněžované a v areálu můžete díky umělému osvětlení lyžovat i po soumraku. Ceny jsou přiměřené délce vleků a za jednotlivé jízdné zaplatíte od 10 do 25 korun. K dispozici máte také permanentky platné i ve střediscích na Tanvaldském Špičáku a v Bedřichově. V areálu je několik restaurací a občerstvení. Parkování těsně pod sjezdovkami zdarma.

Tanvaldský špičák

Tanvaldský špičák

Sjezd Špičáku je požitek, který si můžete dávkovat podle libosti. Buď bez pardónu po černé, po které se jezdí mezinárodní slalomářské závody nebo klidným kilometr a půl dlouhým sjezdem lesním průřezem. Z černé můžete pokračovat po modré nebo červeným „rukávem“, jak se říká prudšímu dojezdu k lanovce. Čekání na čtyřsedačkovou lanovku netrvá ani při největší zátěži déle než 10 minut. Dalších 6 vleků obhospodařuje lyžaře na kratších úsecích a samostatných loukách, kde mohou trénovat začátečníci a méně pokročilí. V areálu nechybí snowpark se šestnácti překážkami, které si vychutnají hlavně milovníci freestylu a snowboardu. Poma vás stejně jako lanovka vyveze až k vrcholu, ovšem za poloviční cenu. Ceny vleků jsou odstupňovány podle délky, rychlosti a komfortu. Poloha sjezdovek na severní straně prospívá kvalitě sněhu, který se tu drží až do dubna. Sjezdovky jsou stoprocentně zasněžované, pravidelně upravované a na Špičáku II jsou osvětlené až do devíti hodin večer. Tanvaldský Špičák patří mezi nejvybavenější areály v České republice. Návštěvníci ocení i poměrně levné občerstvení. Parkoviště v dolní části areálu je zdarma.

Zásada

Zásada

Středisko Zásada (520-635 m n.m.) se nachází pod hřebenem Černé Studnice nedaleko Jablonce nad Nisou. Lyžařské středisko disponuje 2 vleky s celkovou přepravní kapacitou 790 osob za hodinu, lyžování na 2 sjezdovkách lehké a střední obtížnosti o celkové délce 0,6 km. Hlavní sjezdová trať Ski areálu je svou šířkou vhodná pro lyžařské kurzy a rodiny s malými dětmi. Středisko nabízí kvalitní večerní lyžování a přírodní osvětlené kluziště. Parkoviště zdarma.

Rejdice

Rejdice

Lyžařský areál Kořenov - Rejdice se nachází na pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Oblast nabízí vynikající podmínky jak pro zimní, tak pro letní rekreaci. Místní Chata Panorama Vám nabízí stylové ubytování, celodenní stravování a relaxační centrum. V blízkosti chaty cca 30m se nachází lyžařský areál s dvousedačkovou lanovou dráhou, vlekem, sjezdovými tratěmi a největším snowparkem v ČR - O2 Extra Parkem. Všechny tratě a překážky jsou pravidelně upravovány a dosněžovány s možností večerního lyžování na osvětleném svahu. Výborné jsou zde také podmínky pro běžecké lyžování s napojením na lyžařskou magistrálu. Rejdice jsou také hrdým hostitelem mnoha významných sportovních událostí jako jsou Český pohár ve freestyle snowboardingu 4x4, O2 Rookie Cup, Freeskiing Open 2008 nebo Národní a Mezinárodní Dětská Olympiáda pro rok 2010 a 2011.