Krkonoše a okolí - Info o oblasti

Info o oblasti - Krkonoše a okolí Info o oblasti - Krkonoše a okolí Info o oblasti - Krkonoše a okolí Info o oblasti - Krkonoše a okolí

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky. Nejvyšší horou Krkonoš je Sněžka (1602 m). Krkonošský hřeben je dlouhý 35 km a začíná na západě v Novosvětském sedle (888 m) a končí na východě v Královeckém sedle (516 m). Z dvaceti nejvyšších vrcholů České republiky leží 15 z nich právě v Krkonoších. Pramení zde řeky Labe, Malé Labe, Úpa, Jizerka a Mumlava, ale také Kamienica a Łomniczka. Na polské straně se nacházejí jezera ledovcového původu Wielki a Mały Staw.

Na území Krkonoš se nachází Krkonošský národní park (KRNAP) o rozloze 36 400 ha. KRNAP je členěn do I., II. a III. ochranné zóny. I. zóna je nejcennější a spadá na ní nejpřísnější režim ochrany. To znamená např. opatření kdy v I. a II. zóně je zakázán pohyb mimo vyznačené turistické a lyžařské trasy. Na území Krkonoš je vyhlášena též ptačí oblast a významné ptačí území, které pokrývá celou oblast biosférické rezervace resp. národního parku včetně ochranného pásma.

Pěší turistika v Krkonoších se může pochlubit dlouholetou tradicí. První značená turistická cesta je známa již od 19. století. Nachází se zde téměř 1000 kilometrů značených cest, které jsou vyznačeny v turistických mapách. Svojí rozmanitostí uspokojí náročné i rekreační turisty. Od nenáročných horských túr po několikadenní putování po hřebenech. Vycházkové naučné a turistické trasy jsou vyznačeny dřevěnými piktogramy, panoramatickými mapami a ukazateli. Na území národního parku nalezneme i trasy pro vozíčkáře (např. ve Špindlerově Mlýně od Dívčích lávek k Boudě u Bílého Labe - délka 2,5km). Při putování horskou přírodou mějte na paměti, že pohybujete v Krkonošském národním parku.