Orlické hory a okolí - Letní aktivity

Koupání

Koupání Rybník Dlouhý

Koupací oblast leží za městem Lanškroun. Jde o koupaliště na rybníce s travnatou plochou pro slunění, brouzdalištěm a prolézačkami pro děti. K dispozici je půjčovna loděk a šlapadel, hřiště pro volejbal, nohejbal a minigolf. Rybník s písčitým dnem je vhodný pro potápění, jachting i windsurfing.

Vodní nádrž pastviny

Přehrada se nachází v Orlických horách na Divoké Orlici v údolí mezi lesy a skalními útvary. Stavba přehradní hráze a vodní elektrárny proběhla v letech 1933-38. Oblast je vhodná především pro pěší a cyklo turistiku, ale je možné se zde i vykoupat v oblastech Šlechtova a Petrova palouku, na tzv. Panelovce nebo na pláži U Kapličky.

Koupaliště Písečná

Obecní koupaliště v Písečné je součástí sportovního areálu. Svojí kvalitou je vyhlášené v širokém okolí. Otevřeno je v letní sezóně podle počasí. K dispozici je bazén, dětský bazén, oddělené brouzdaliště pro děti, velká travnatá plocha na slunění, možnost pronájmu hřiště na beach volejbal, tenis a nohejbal.

Vodní nádrž Pastviny – U Kapličky

Koupací oblast leží na levém břehu Pastvinské přehrady ve směru toku Orlice. Je zde možnost rybolovu. Pláž je travnatá, bez plavčíka, dno písčité, středně strmě svažité. Pro děti je připraven dětský koutek.

Městské koupaliště Choceň

Areál městského koupaliště v Chocni má rozlohu 2 ha a svým návštěvníkům nabízí 2 bazény o délce 50 m, 25 m se skluzavkou, brouzdaliště pro nejmenší, hřiště na beach volejbal, dětské hřiště, občerstvení, travnatou odpočinkovou plochu. Voda v bazénech je ohřívána.

Plavecký areál Dobruška

Plavecký areál v Dobrušce nabízí svým návštěvníkům letní koupaliště a krytý bazén o rozměrech 25 x 8 m o hloubce 1,20 – 3,90 m. Skokanská věž. Voda v bazénu je temperována na 26 – 28 °C. Bazén má čtyři dráhy a kapacitu max. 100 osob. Další atrakcí je dětský bazén o rozměrech 5,5 x 3,5 m s hloubkou 0,4 – 0,6 m. Voda má 30 °C. Kapacita až 20 dětí do 10-ti let a v doprovodu rodičů. Pro děti je připravena dětská skluzavka, možnost zapůjčení plaveckých pomůcek zdarma. Z dalších služeb jsou k dispozici parní komory, fitness centrum, možnost masíží, občerstvení formou automatů a sauna s ochlazovacím bazénkem a kapacitou 25 osob. Novinkou je možnost saunování dětí. Koupaliště je otevřeno v letní sezoně podle počasí, denně od 10 do 19 hod. Bazén má rozměry 50 x 21 m s průměrnou teplotou vody 24 °C. Kapacita koupaliště včetně veškerých ploch mimo bazén je 1 500 osob. Pro děti je k dispozici dětský bazén ve tvaru šestiúhelníku, uprostřed nerezový hřib, ohříváno solárním zařízením na 26 °C, dále dětský koutek s prolézačkami, houpačkami, zeměkoulí a pískovištěm. V areálu jsou dvě volejbalová hřiště, stoly na stolní tenis, restaurace s terasou a dva kiosky s občerstvením.

Koupaliště Vamberk

Koupaliště se nachází v údolí říčky Zdobnice, nedaleko jejího ústí do Divoké Orlice. Připraven je zde 50m plavecký bazén se skákacím prknem, dětské brouzdaliště se skluzavkou, pískoviště, prolézačky, houpačky, obří šachy, maxi "Člověče nezlob se", ruské kuželky, antukové kurty na volejbal a nohejbal, několik pingpongových stolů nebo minigolf. Dále pak půjčovny sportovních potřeb či slunečníků.

Vodní sporty

Vodní sporty

Milovníci vodních sportů mohou využívat řeky našeho regionu, jejichž krása a malebnost si získala srdce nejednoho vodáka. Ať již to jsou divoké bystřiny řítící se z Orlických hor, Králického Sněžníku nebo Bystřických hor, které lákají zejména za jarního tání, nebo poklidnější toky v podhůří. Nadšeni budou příznivci té nejdivočejší vody (Bělá, Metuje, a Divoká Orlice), raftingu ( Divoká Orlice, horní tok Tiché Orlice), klasičtí vodáci na turistických otevřených lodích, ale i začínající vodáci (Kněžná, Tichá a spojená Orlice, Loučná). Některé řeky, zvláště v horní části toku, jsou sjízdné jen za zvýšeného stavu vody, vyžadují dostatek vodáckých zkušeností a dobré vybavení. V každém případě doporučujeme i zkušeným vodákům informovat se o stupni obtížnosti toku předem.

Rybolov

Rybolov

Sportovní rybolov ve volných vodách je organizován především Českým rybářským svazem. K dispozici je více jak 200 rybářských revírů zahrnujících veškeré tekoucí vody v regionu, včetně vodních nádrží, významných písníků a vybraných rybníků. Vyhledávanými rybářskými revíry v regionu jsou například řeky Orlice, Úpa, Metuje, Bystřice a Zdobnice. Rybářsky atraktivní jsou některé vodní nádrže a písníky, např. přehradní nádrže Rozkoš a Pastviny, Lanškrounské rybníky (informace o získání povolenek získáte v informačních centrech). V Polsku je zajišťován rybolov prostřednictvím Polskiego Związku Wędkarskiego. V některých místech, zvláště v Polsku, najdeme i komerční rybníky nabízející možnost rybolovu. Za příslušný poplatek si každý příznivec "Petrova bratrstva" zachytá do sytosti a jen málokdy odejde s prázdnou. Jedním z nejmladších a v poslední době velmi oblíbeným způsobem trávení volného času je lov pstruhů. Veřejná komerční loviště najdeme v obcích: Radochów, Konradów, Nowa Morawa, Goszów, Pstrążna, Spalona, Ląndek Zdrój, Boguszyn, Korytów, Długopole Zdrój, Chocieszów, Kudowa Zdrój a na celé řadě dalších míst.

Adrenalin

Adrenalin Lanový park

Lanový park Deštné disponuje řadou lanových překážek pro děti i dospělé. Je v něm deset lanových překážek pro děti, adrenalinové zážitky si však mohou vychutnávat i dospělí, kterým toto lanové centrum nabízí 25 překážek. V areálu lanového parku je trampolína, dětské pískoviště a skluzavka.

Terénní čtyřkolky

Terénní čtyřkolky, které má adventure půjčovna ve svém sortimentu, jsou připraveny pro všechny, kteří si chtějí projet nejen Orlické hory a podhůří, ale podívat se na nich můžete s průvodcem až do Polska. Orlické hory skutečně můžete poznávat i ze sedačky terénní čtyřkolky. Terénní čtyřkolky si můžete vyzkoušet i mimo klasické cesty, máme odsouhlaseny i jízda v terénu. Terénní čtyřkolka je motorové vozidlo, proto je nutné mít řidičský průkaz skupiny B.

Horolezecká umělá stěna

Jednou z vyhledávaných atraktivit je horolezecká umělá stěna, na níž se zájemci mohou pod odborným dohledem naučit lézt, případně se zdokonalit v lezení za doprovodu instruktora. Horolezecká umělá stěna je vysoká 7 metrů. Nachází se v areálu horské chaty Start. Tato umělá horolezecká stěna je vhodná jak pro děti od výšky 90 cm, tak i pro dospělé. Je vhodná pro všechny, kteří mají rádi adrenalinové zážitky. Stačí chuť stěnu vyzkoušet, veškeré horolezecké vybavení vám půjčíme. Poblíž umělé stěny je pro děti připravená velká skákací trampolína, nechybí ani občerstvení.

Více na www.lanovyparkdestne.cz

Golfová a minigolfová hřiště

Golfová a minigolfová hřiště

Golfová hřiště jsou poněkud stranou popisovaného regionu. Největší je v areálu Nová Amerika nedaleko Jaroměře a druhé, rozlohou menší, je vybudováno v obci Jeníkovice nedaleko Třebechovic pod Orebem. V oblasti je možné využít několik minigolfových hřišť, např. v Rychnově nad Kněžnou, v aquaparku v Žamberku, v Čenkovicích, v areálu "U koupaliště" v Lanškrouně, v autocampu Rozkoš u České Skalice, v areálu hotelu Filipinum v Jablonném nad Orlicí, na koupališti ve Vamberku, v Ústí nad Orlicí a jinde.

Jezdectví

Jezdectví

V severovýchodních Čechách má chov koní a jezdectví dlouholetou tradici. Milovník koní si při návštěvě kraje určitě najde objekt svého zájmu.Čím dál tím větší popularitu získává rekreační jízda na koni, kterou nabízejí jak velké hřebčíny, jako např. Slatiňany, Kladruby nad Labem, které jsou vzdálenější našemu regionu, tak i menší farmy, jezdecké kluby či zemědělské akciové společnosti. Návštěvníkům nabízíme alespoň stručnou informaci, kde lze tyto služby vyhledávat. Např.: Ostrov u Lanškrouna, Dolní Dobrouč - ranč U Černých koní, Jamné nad Orlicí, Žamberk - jezdecký klub Polsko, Kameničná a Kunvald u Žamberka, Dlouhoňovice, Orličky, Dolní Libchavy, Lanškroun - klub při SzeŠ, Adršpach - Hucul ranch, Náchod - Lípí nebo Deštné v Orlických horách, jízdárna u Kotyzů. Dále můžeme vyhledat i služby jezdecké farmy Petra Staňka v Ústí nad Orlicí, kde si na své přijdou zejména milovníci romantiky indiánské jízdy, stáje Fauna v Černíkovicích, farmy Příhoda ve Vlčkovicích nebo jezdeckého klubu PAM v Mladkově. Atraktivní jezdecké akce naleznou návštěvníci v areálu veřejného tábořiště Vochtánka pod hradem Potštejn nebo na ranči Gallop pana Jiřího Votavy v Malém Poříčí