Jizerské hory a okolí - Tipy na výlet

Tanvaldský Špičák (831 m n.m.)

Tanvaldský Špičák

Špičák je v létě, na jaře i na podzim tradičním cílem výletů, v zimě je to největší lyžařské centrum Jizerských hor. Vrchol Špičáku, tyčící se mezi Tanvaldem a Albrechticemi (831 m.n.m.) je uváděn jako jeden z bodů předávání světelné signalizace při příchodu nepřátel. Tvoří severní část Tanvaldu. Na svazích pramení čtyři potoky, z nichž se vlévají tři do řeky Kamenice a jeden do Desné.

Štěpánka (vrch Hvězda, 958 m n.m.)

Štěpánka

Štěpánka je považována za nejkrásnější rozhlednu Jizerských hor. Stojí na vrchu Hvězda nad obcí Příchovice. V roce 1847 ji začal stavět majitel panství kníže Kamil Rohan na počest návštěvy zemského správce arcivévody Štěpána. Uprostřed prací však stavbu zastavil. Podle lidového vyprávění to bylo kvůli věštbě cikánky, která předpověděla Rohanovi smrt, jakmile bude rozhledna dokončena. Nedokončená věž chátrala a ničili ji vandalové. Až v roce 1888 odkoupila pozemek příchovická obec a německý horský spolek z Kořenova se ujal dokončení rozhledny. Slavnostní otevření 24 metrů vysoké věže na tehdejší Štěpánově výšině se konalo 14. srpna 1892. Kníže Rohan se otevření nezúčastnil, neboť nedlouho potom skutečně zemřel. V roce 1918 se vrchu vrátilo české jméno Hvězda, ale rozhledně lidé později začali říkat Štěpánka, což jí zůstalo dodnes.

Naučná stezka Lesy Jizerských hor - Bedřichov

Naučná stezka Lesy Jizerských hor - Bedřichov

Naučná stezka Lesy Jizerských hor pro pěší a pro cyklisty je zaměřena na současnost a možný budoucí vývoj jizerskohorských lesů. Na třinácti zastaveních se může návštěvník seznámit se změnami, které prodělaly Jizerské hory v průběhu svého vývoje od osídlení člověkem přes rozvoj sklářství, dramatické větrné a hmyzí kalamity až po současnost s možnými východisky obnovy lesa.

Protržená přehrada

Protržená přehrada

Protržená přehrada. Bývalá přehradní nádrž na Bílé Dešné. Naučná stezka seznamuje na 6 zastaveních s historií jedné z největších jizerských tragédií na Bílé Dešné z počátku minulého století, kdy při jejím protržení zahynulo v zaplavené obci Dešné 62 lidí.

Hejnice

Hejnice

Nejznámější poutní místo v oblasti Jizerských hor. V dvouvěžovém chrámu Navštívení Panny Marie z let 1722-29, postaveném na místě kaple ze 14. století (její část je zabudována do chrámu), je umístěna gotická socha P. Marie z 80. let 14. století. Je zde i polní oltář Albrechta z Valdštejna a řada dalších památek. V letech 1692-96 byl M.A. Canevallem přistavěn ke kostelu čtyřkřídlý klášter, který byl posléze předán františkánům. Před kostelem a klášterem řada chráněných kamenných plastik. V městečku jsou také pozoruhodné domy s hrázděnými patry.

Botanická zahrada Liberec

Botanická zahrada Liberec

Botanická zahrada Liberec je nejstarší v České republice, překročila 110 let věku. Dlouhá historie je dobrým základem pro jakousi spolehlivost kvality. Přechovávání dědictví po minulých zahradnických generacích, ve formě nashromážděných sbírek živých rostlin a leckdy těžce utvářených tradic, ovšem nestačí. Botanická zahrada, kladoucí si za úkol být opravdu prestižní institucí, musí být výspou odborné civilizace, musí inspirovat nápaditostí zahradního umění i formovat vkus. Její životnost se musí projevovat zahraničními pracovními kontakty, odbornými studiemi, školením studentů, publikační činností, účastí na projektech ochrany přírody, a také rozvíjením kvalit vlastního personálu.

Centrum Babylon Liberec

Centrum Babylon Liberec

Nevšední zábava a relaxace pro celou rodinu za každého počasí a po celý rok. Můžete se těšit na Aquapark, Lunapark, Bowling, Diskotéka, iQpark, internet, Laser Game a další.

ZOO Liberec

ZOO Liberec

Nejstarší zoo, která nyní funguje nejméně už přes 90. let. ZOO Liberec je světoznámá především odchovem krásných bílých tygrů, po kterých je pojmenován i zdejší hokejový klub. Daří se tu ale i dalšímu množství zvířat, mezi úspěchy patří odchování oslů somálských, orlů kamčatských, samečka takina zlatého nebo krokodýla čelnatého. Od roku 2006 se součástí zahrady stala i dvě zařízení, která jsou zaměřená hlavně na děti. Městské středisko ekologické výchovy Divizna a Centrum pro zvířata v nouzi Archa, kde je stanice pro naše živočichy s handicapem, o která se lze částečně starat. V celé republice jde o zajímavý unikát, který se určitě bude rozvíjet. Liberecká ZOO chová přes 170 druhů zvířat o celkovém počtu více než 1000 jedinců. Z toho na 300 zvířat je zařazeno v různých evropských záchovných programech EEP, ESB a RDB. Tyto národní programy se snaží chránit druhy zvířat, ohrožených vyhubením. Stejnému cíli slouží i úmluva CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat. Pouze v ZOO Liberec můžete spatřit největší chovnou skupinu šimpanzů v České republice. V chovné skupině jsou čtyři samci a šest samic. Šimpanze můžete spatřit za každého počasí, i v zimě jsou vypuštěni do venkovního výběhu.