Podkrkonoší a okolí - Tipy na výlet

Kuks

Kuks

Pro milovníky historie je jistě dobrým tipem na výlet návštěva Kuksu. Barokní komplex bývalých lázní, zámku a špitálu s původní lékárnou, který byl založen koncem 17. století hrabětem F.A. Šporkem. Stavitelem areálu byl G.B. Alliprandi, výzdobu terasy dvanácti alegorií soch ctností a neřestí vytvořil z pískovce tyrolský sochař M.B. Braun. Návštěvu Kuksu lze spojit s krátkým výletem do tzv. Betléma v lese u Stanovic, kam Vás po 3 km dovede červená značka, kde můžete shlédnout plastiky vytesané z pískovce, které pocházejí rovněž z dílny M. Brauna. Tato památka je navržena na seznam světového dědictví UNESCO.

ZOO a safari – Dvůr Králové nad Labem

ZOO a safari – Dvůr Králové nad Labem

Uvidíte největší kolekci afrických zvířat v Evropě, projedete se patrovým vyhlídkovým autobusem po pravém Africkém safari mezi stády antilop, zeber a pakoní. Pokud Vás role běžného návštěvníka neuspokojí je pro Vás připravena řada zážitkových programů, díky nimž poznáte tajemství světa zvířat a jejich života v ZOO.

Bozkovské dolomitové jeskyně – 7 km od Semil

Bozkovské dolomitové jeskyně

Jsou svou délkou přes 1000m největším přístupným jeskynním systémem v severovýchodních Čechách. Bizarní labyrint chodeb s různými odstíny sintrových náteků, pestrá krápníková výzdoba a na závěr prohlídky největší podzemní jezero v Čechách – Jezerní dóm s průzračně modrozelenou vodou. Na prohlídku se dobře oblékněte, trvá asi 45 minut, celoroční teplota v podzemí se pohybuje kolem 8° C.

Přehrada Království u Dvora Králové nad Labem

Přehrada Království

Pod pojmem přehrada si mnohý člověk asi představí mohutné, šedé ošklivé monstrum, jehož základní funkcí je zadržovat vodu. Avšak není tomu tak u přehrady na Labi nedaleko Dvora Králové, zvané Les Království, kde tato přehrada spojuje technické řešení s estetickou stránkou stavby. Přehrada byla vybudována v letech 1910 až 1920, její délka je v koruně 218 metrů a max. výška je 41 m. Díky své poloze v zalesněném údolí řeky Labe a svým architektonickým řešením je jednou z nejkrásnějších přehrad v celé České republice a snad i proto byla v roce 1964 prohlášena za národní technickou památku.

Babiččino údolí – Ratibořice

Babiččino údolí

Mezi Českou Skalicí a Ratibořicemi se rozkládá Babiččino údolí, národní přírodní památka nesoucí jméno po babičce Boženy Němcové. Mezi nejzajímavější objekty údolí patří ratibořický zámen s parkem, Staré Bělidlo, Viktorčin splav, mlýn, mandl, panská hospoda, lovecký pavilon a sousoší Babička s dětmi. Údolím prochází naučná stezka dlouhá přes 7 km s 18 informačními tabulemi a 7 zastaveními, která začíná u Barunčiny školy v České Skalici a končí u Rýzmburského altánu. Cyklisté mohou využít cyklotrasy Okruh Boženy Němcové.